KĀPĒC JŪS VĒLATIES SAUĻOTIES?
Nosauļota āda asociējas ar aktīvu dzīvesveidu un bieži tas liek cilvēkiem izskatīties pievilcīgākiem, veselīgākiem un starojošākiem nekā cilvēkiem ar bālu ādu. Bet kāds ir labums – neatkarīgi no kosmētiskajiem iemesliem – no prātīgas un kontrolētas sauļošanās? No fizioloģiskā viedokļa vairums cilvēku izvēlas sauļošanos vai nu saulē, vai arī solārijā kā patīkamu un relaksējošu nodarbi,kas liek justies labi. Saules gaisma arī stimulē vitamīna D3 veidošanos, kas uzlabo kalcija uzsūkšanos organismā, visvairāk kaulos. UV gaisma arī palīdz izsargāties no apdegumiem. Vairums cilvēku veselīga un komfortabla sauļošanāsprocesa (saulē vai solārijā) laikā iegūst sārtu ādas krāsu. Sauļojoties ir ļoti svarīgi izvairīties no iespējamām briesmām – apdegumiem un ievērot dažus vienkāršus piesardzības pasākumus. Viss turpmāk rakstītais palīdzēs jums izprast UV staru pozitīvos un negatīvos efektus, lai jūs varētu droši sauļoties vai nu saulē, vai solārijā.
KĀPĒC MĒS KĻŪSTAM BRŪNI?
Iedegums ir jūsu ķermeņa atbilde UV gaismai (starojumam). Jūsu āda kļūst tumšāka sauļojaties, palielinoties melanīna daudzumam. Ar melanīna palīdzību UV starojums tiek absorbēts, tādējādi aizsargājot no pārlieku liela UV starojuma nākotnē. Šajā gadījumā iedegums ir tikai daļēji “aizsargājošs”, bet tas nenozīmē, ka jūsu āda nevar apdegt saulē. Var izmantot arī citus aizsarglīdzekļus, piemēram, ejot uz pludmali, valkāt cepuri un T – kreklu, kā arī lietot sauļošanās krēmu
UZZINIET SAVU ĀDAS TIPU.
Jo gaišāka ir jūsu āda, jo jūs esat uzņēmīgāks pret saules stariem. Pavisam ir 6 galvenie ādas tipi: ļoti gaiša, gaiša, gaiša līdz gaiši brūnai, gaiši brūna, tumši brūna un ļoti tumša āda. Cilvēki ar gaišu ādas krāsu iedeg daudz ātrāk nekā cilvēki ar tumšu ādas krāsu, kuru āda satur daudz vairāk melanīna. Lai vai kā, neviens nav imūns pret UV starojumu — tumšu ādu tas ietekmē tāpat kā gaišu ādu.
Atkarīgino jūsu ādas tipa ir nepieciešams no 2 līdz 10 sauļošanās reizēm, lai iegūtu “labu” iedegumu. Jūsu āda saglabās iedegumu aptuveni dažas nedēļas vai mēnešus. Bet cik daudz saules jums ir atļauts? Lai atklātu sauļošanās metodi, kas ir vislabākā jūsu ādas tipam, jāskatās sauļošanās tabula.
VAI SAUĻOŠANĀS SOLĀRIJĀ IR TAS PATS, KAS SAUĻOŠANĀS SAULĒ?
Jā. Jo PHILIPS CLEO lampas imitē saules gaismu, turklāt sniedz pareizo UVA un UVB līdzsvaru. Lampas iesauļo divos līmeņos: UVB stari nodrošina tiešu un īslaicīgu iedegumu, bet ar UVA staru palīdzību iedegums ir ilgstošs. Lai iegūtu intensīvuun ilgstošu iedegumu, ādai ir nepieciešama rūpīgi balansēta UVA un UVB starojuma kombinācija.
Turklā t netikai ultravioleto staru daudzums, ko jūsu āda saņem, ir svarīgs, bet arī UVA-UVB kombinācija. Visu laiku lozungs ir — mērenība atkarīgi no jūsu ādastipa!
SAULE VAI SOLĀRIJS?
Saule ir simtprocentīgi dabīga, bet tā nav pastāvīga. Ultravioletā starojuma daudzums ir unistingrs UVA/UVB līdzsvars saulē mainās katru dienu, bet solārijā tas ir daudz maz konstants.Ir arī iespējams, ka cilvēks sauļojoties aizmieg, kas arī ir iemesls apdegumiem. Solārijiem obligāti ir jābūt uzstādītiem tā, ka tie automātiski pēc sauļošanās seansa beigām automātiski izslēdzas. Tāds faktors, kā ventilācija, saulē ir jūras gaiss vai peldēšanās, kura rezultātā iegūtais iedegums tiek pamanīts pārāk vēlu. Neaizmirstiet arī lietot piemērotu sauļošanās krēmu, lai aizsargātu ādu. (Apdegums var sākties jau dažas minūtes pēc UV iedarbības un var ilgt pat 24-72 stundas pēc tās.) Ievērojot nosacījumus, kas jāievēro ādas aizsardzībai (sauļošanās krēms, piemērots sauļošanās laiks u.c.), ir maza iespēja gūtapdegumus, bet, sauļojoties saulē, jūs nekad nevarat būt drošs.
KĀ SAUĻOTIES PAREIZI?
Atbilde irvienkārša — nekad nepārsauļoties. Lūk, daži pamatnosacījumi:
1.Vienmēr izvairieties no saules apdegumiem. Tas skan kā pats par sevi saprotams, bet to var ļoti viegli aizmirst, īpaši brīvdienās, ja jūs aizceļojat no auksta klimata uz siltāku. Turklāt rodas arī diskomforts, kas var būt ilgu laiku, kamēr āda atjaunojas.
2.Saulē esiet uzmanīgi. Pārsvarā kalnos vai uz laukiem. Saules ietekme var mainīties ļoti strauji. Ievērojiet, ka saule visspēcīgākā ir no 10:00 līdz 15:00.
3.Sauļojieties pakāpeniski, īpaši pludmalēs, kad vajadzētu lietot efektīvus saules aizsarglīdzekļus. Pirmajās dienās nepalieciet saulē pārāk ilgi.
4.Necentieties nosauļoties visa gada garumā, nepārtraukti apmeklējot solāriju. Ir svarīgi, lai jūs nepārsniegtu ultravioletā starojuma gada normu (25 KJ m2). Gaišai ādai (2. tips) saskaņā ar EN 60335-2-27 direktīvu tas ir līdzvērtīgs 1 MED — 60 reizes.
5.Kad apmeklējat solāriju, vienmēr uzmanīgi izlasiet sauļošanās instrukcijas un sauļošanās tabulu ar sauļošanās reizēm, kas piemērotas tieši jūsu ādas tipam.
6.Izmantojiet piemērotus acu aizsarglīdzekļus. Pludmalē — saulesbrilles, bet ne solārijā, tur lietojiet UV aizsargbrillītes, kas domātas lietošanai tikai solārijos. Vienkārši aizvērt acis — tas ir par maz.
7.Neļaujiet sauļoties bērniem. Viņu āda ir ļoti jūtīga. Tāpēc pavadiet viņus uz pludmali un pārliecinieties, ka viņi valkā galvassegu, kad neatrodas ēnā. Nekad neļaujiet viņiem apmeklēt solāriju.
8.Prasiet padomu savam ārstam, ja jums ir problēmas ar ādu, piemēram, ja tā strauji apdeg.
9.Nekad nepakļaujiet sevi UV staru ietekmei, ja:
jūs esiet stāvoklī;
jums ir gaiša āda (1. ādas tips);
jūs lietojat kosmētiku;
jūs lietojat medikamentus.
VAI IR NEPIECIEŠAMA ĪPAŠA UZMANĪBA?
Lai sauļošanās laikā būtu pavisam droši, ievērojiet īpašus piesardzības līdzekļus,ja:
jums ir gaiša āda, blondi, rudi vai gaiši brūni mati, kā arī zila, zaļa vai pelēka acu krāsa;
jums ir vasaras raibumi un tendence apdegt jau pirms sauļošanās;
jūs daudz laika pavadāt telpās;
jūs visu nedēļu strādājat telpās un cenšaties nosauļoties brīvdienās;
jūs brīvdienas pavadāt tuvu ekvatoram;
jūsu (jūsu ģimenes) slimību vēsturē ir bijis jebkāda veida ādas vēzis;
jūs lietojat kādus medikamentus, ieskaitot antibiotikas, antidepresantus, diurētiķus un orālo kontracepciju. (Šis saraksts nav pilnīgs, un jums vajadzētu apmeklēt ārstu, ja jūs lietojat kādus medikamentus.)
Pārliecinieties,vai jūs lietojat tādas firmas sauļošanās kosmētiku, kas ir labi pazīstama unkurai jūs uzticaties. Pārliecinieties, kāda ražotāja lampas izmanto solārijā!
SAULE SAUĻOŠANĀS PIRMS BRĪVDIENĀM?
Daudzi cilvēki vēlas iegūt vieglu iedegumu tieši pirms brīvdienām, lai viņi, ierodoties pludmalē, neizskatītos kā “no citas planētas”. Tāpēc īpaša uzmanība jāpievērš tieši pirmajās dienās. Tādai pirms brīvdienu lietošanai ir domātas iekārtas, kuru lampas sniedz līdzsvarotu UV starojumu, piemēram CLEONatural, piešķirot maigu, vienmērīgu iedegumu. Kā jau noskaidrojām iepriekš,arī UVB starojums sniedz papildus aizsardzību, kas palīdz ādai adaptēties.Tāpēc arī CLEO Natural ir ideālas šādam izmantošanas veidam. Saskaņā ar mediķupadomiem un noteikumiem CLEO Natural ir pēdējais un labākais jaunievedumssolārija lampu klāstā.
Pareizas sauļošanās atslēga ir mērenība!