Ādas vēzis

 ... par ādas vēzi

 

Cik daudz saules cilvēkam ir vajadzīgs?

Ir pagājuši daudzi gadi, kopš ārsts tika nominēts Nobela Prēmijai, par savu pacientu pakļaušanu spēcīgam saules iedegumam. Vairāk nekā pirms 100 gadiem dāņu ārsts Niels Finsen ārstēja ādas tuberkulozi ar saules stariem vai ar loka lampu, ko viņš koncentrēja uz ādas skartajām daļām, lietojot lēcu sistēmu.

Tas izraisīja dažus ādas bojājumus.Lai vai kā, apdegumi sadzija dažu dienu laikā.Parasti tuberkulozes bojājumi parasti izzuda, jo ar starojuma palīdzību baktērija tika likvidēta.1903. gadā Finsen saņēma trešo Nobela Prēmiju (nebijis gadījums medicīnā) kā rezultātu par savu darbu.Šodien nekas daudz nav mainījies.Visbeidzot, UV gaisma var izraisīt vairākas ādas vēža formas.Tātad, vairs nevar pusdienlaika saulē bez aizsardzības, bet, ja tas tiek darīts, ir jālieto krēmi ar augstu saules aizsardzības faktoru.Ir labi, ka liela daļa no mums strādā iekštelpās aiz sienām un stikla.

Saulē

Lai vai kā, ir ārsti, kam ir atšķirīgs skatījums.Bostonas endokrinologs Michael Holick, piemēram, ir pret saules gaismas nosodīšanu. Holick uzskata, ka dermatologi pārspīlē jautājumu par starojuma proporcijām un ir demonizējuši sauli.Viņu pat piespeida atstāt savu vietu Bostonas Universitātes Dermatoloģijas departmentā.

Ko Holick bija izdarījis?Savā grāmatā viņš bija rekomendējis amerikāņiem pavisam neatteikties no saules, jo ķermenim ir vajadzīga UV gaisma, lai ražotu D vitamīnu.Atkarībā no ādas tipa, gadalaika un ģeogrāfiskā platuma grādiem, viņš rekomendēja pavadīt saulē no divpadsmit minūtēm līdz pusstundai,trīs reizes nedēļā, ierobežoti saulei pakļaut seju, rokas un apakšdelmus.Vairums saules piekritēju smietos par šo uzskatu.Ar to noteikti nepietiek, lai iegūtu pamatīgu iedegumu.

 

D vitamīna trūkums

Desmitiem gadu ir zināms, ka D vitamīns veidojas tikai ķermenī UV-B staru ietekmē.Lai vai kā, lielākā daļa dermatologu iepriekš ir pieņēmuši, ka parasti ikviens ir pakļauts pietiekamam starojuma daudzumam, lai tiktu saražots atbilstošs D vitamīna daudzums.Var būt, ka viņi kļūdījās.Holick pat apgalvo, ka ir D vitamīna trūkums, īpaši ziemeļu klimatos, kur UV-B iekļūst tikai caur ozona slāni dažus mēnešus gadā.Tādējādi šis fakts daļēji ir atbildīgs par dažādām vēža formām, daudzām sklerozēm, augstu asinsspiedienu un citām slimībām.Saskaņā at Holik uzskatu, mērena mākslīgās saules izmantošana ir ieteicama, īpaši ziemā.Viņam ir pārmests, ka viņa pētījumus daļēji ir sponsorējuši medicīnisko lampu ražotāji.

Pieaugošais studiju skaits, šķiet, apstiprina D vitamīna efektu.Jo tālāk ziemeļos dzīvo, jo lielāka iespēja saslimt ar krūts, prostatas un resnās zarnas vēzi. Pirms dažiem gadiem divi raksti „Journal of the National Cancer Institute” profesionālajās aprindās tika uzņemti ar pārsteigumu.Ņemot vērā uzskatu, ka divas vēža formas rodas no UV gaismas, tajos tika parādīti pierādījumi, kas šajā gadījumā ir pilnīgi pretēji.Saskaņā ar pētījumu, „non-Hodgkin's limfomas” rodas ievērojami mazāk cilvēkiem, kas sauļojas biežāk nekā tiem, kas izvairās no saules.Un ļaundabīga melanoma, agrāk visu anti-UV kampaņu 'galvenā lieciniece', saules piekritējiem ir retāk nāvējoša.Abos gadījumos, D vitamīns ir pieņemts, lai informētu par šiem efektiem, jo ir iespējams aizkavēt nekontrolētu šūnu dalīšanos, kas noved pie vēža rašanos – jo tas veicina bojāto šūnu pašiznīcināšanos.

 

 UV aizkavē kaulu stipruma mazināšanos

Dialīzes pacienti, kuru nieres vairs nespēj efektīvi ražot aktīvu D vitamīna formu, var gūt labumu no saules gaismas.Šī trūkuma dēļ viņi lielā mērā cieš no osteoporozes.Saskaņā ar Rolfdieter Krause darba grupu Charite slimnīcā Berlīnē, mākslīgais UV starojums aizkavē kaulu stipruma mazināšanos.Sauļošanās arī palīdz pacientiem ar nedaudz paaugstinātu asinsspiedienu.

Vai tas nozīmē, ka pietiek pat ar nelielu saules gaismas daudzumu, lai sevi aizsargātu pret visām šīm slimībām? Diemžēl, šis jautājums nav tik vienkāršs."Piemēram, lai aizkavētu audzēju veidošanos, ir nepieciešams ievērojami vairāk D vitamīna," saka Krause. Un par spīti visiem pierādījumiem, UV stari ir mainīgi, un tāpēc potenciāli karcenogēni.Helios zobens saglabājas divkārši ass."Jūs varētu nepārtraukti likt visus saules gaismas efektus vienu pret otru," saka Roland Kaufmann, Dermatoloģijas centra vadītājs Frankfurtes Universitātē.Krauser ir arī pretinieks saules un mākslīgā UV starojuma demonizācijai.

 

Nesauļošanās nav risinājums

Dažām kampaņām, piemēram, Vācijas Asociācijas Dermatoloģiskai Profilaksei (ADP), pagātnē ir bijis ļoti atšķirīgs tonis."Dabūjiet savu bērnu ārā no saules –pirms vēl kāds to dara" – bija sauklis, kas parādījās uz vācu ziņojumu dēļiem pirms diviem gadiem.To pavadīja attēls, kurā redzama Bargs Pļāvējs (Grim Reaper), kas pēkšņi uzbrūk bērniem, kas neaizsargāti rotaļājas saulē.Kaufmann šādas kampaņas sauc par "pilnīgi nepieņemamām".Tomēr viņš uzskata, ka dažreiz ekstrēmi līdzekļi ir jāpiemēro, lai sasniegtu vēlamo efektu. Ja vecāki pavisam "neļauj bērniem atrasties saulē," tas drīzāk dotu pretēju efektu.Bērniem īpaši nepieciešams liels D vitamīna daudzums, vispirms jau viņu kaulu attīstībai.

Ir viens punkts, kam kuram piekrīt visi eksperti, iesk., Michael Holick:Apdegumi, galvenokārt bērnībā, palielina risku iegūt ādas vēzi.Daudz saules vispār veicina mazāk agresīvu pamatšūnu ļaundabīgus audzējus.Saskaņā ar kanādiešu speciālistu Cornelis Kennedy, kas ir speciālists jautājumos par vēža formām, uzskatiem, cilvēkiem, kas pavada lielu daļu savas dzīves saulē, ir zemāks risks iegūt agresīvas melanomas.Slēdziens:nesauļošanās vispār noteikti nav risinājums.

 

 


Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, 20.03.2005, Nr. 11 / Seite 72 Richard Friebe Anzeige © F.A.Z. Electronic Media GmbH 2005 FAZ.NET-Impressum